آخرین محصولات

آیا فقط در ایران مسلمانان هستند؟

آیا فقط در ایران مسلمانان هستند؟

 

پاییز94

اسلام

اسلام، دینی یکتاپرستانه و از دین‌های ابراهیمی است. به پیروان اسلام «مسلمان» می‌گویند. هم‌اکنون اسلام از دید شمار رسمی پیروان، در جایگاه دوم در جهان جای دارد.

مسلمانان براین باورند که خداوند، قرآن را به محمد از طریق فرشته ای به نام جبرئیل فروفرستاده‌است. به باور مسلمانان خدا بر بسیاری از پیامبران، وحی فرستاده و محمد آخرین آنان است. مسلمانان محمد را اعاده‌کننده ایمان توحیدی خالص ابراهیم، موسی، عیسی و دیگر پیامبران می‌دانند و معتقدند که اسلام کامل‌ترین و آخرین آیین الهی است.

پال فریدمن می‌گوید: «اسلام به معنی تسلیم در برابر خداست. اسلام دین قانون و عمل است، نه ریاضت و رهبانیت. اسلام یک دین میانه‌رو است؛ تشویق به کمک به فقیران می‌کند ولی تشویق به ترک دنیا نمی‌کند. اسلام بر رفتار درست تاکید می‌کند: شراب‌خواری و قمار منع شده‌اند و مسلمان موظف است از خوردن غذای حرام خودداری کند. مسلمان می‌تواند مستقیماً با خدا راز و نیاز کند و لزوماً نیازی به واسطه فیض نیست. مسجد تنها مکان تجمع است و مانند کلیسا دارای قدرت مذهبی نیست. اسلام، برخلاف یهودیت، پس از ظهور به سرعت دینی جهانی می‌شود و مردم را به مسلمان‌شدن تشویق می‌کند ولی اصرار زیادی بر مسلمان‌کردن ندارد» .

جمعیت مسلمانان

اسلام نسبت به ادیان اصلی و پرجمعیت دنیا جدیدترین دین است و حدود یک میلیارد و دویست میلیون نفر پیرو دارد که دومین دین پرجمعیت دنیا به شمار می‌آید. اسلام سریع‌ترین دین از لحاظ گسترش و رشد در میان ادیان دنیا است. گستره جغرافیایی اسلام از غرب آفریقا تا جنوب شرق آسیا است، همچنین جوامع اقلیت‌های مسلمان نیز در سرتاسر جهان پراکنده هستند. اسلام دومین یا سومین دین پر جمعیت در اروپا و قاره آمریکا می‌باشد.

اسلام در زبان عربی از ریشه (س-ل-م) است و معنی لغوی این ریشه «سالم شدن» و «رهایی یافتن از آفات» است. واژه «سلام» نیز مشتق شده از همین ریشه است. با توجه به معنی اسلام، «مسلم» (در فارسی: مسلمان)یعنی کسی که خدا را خالصانه و بی ریا می‌پرستد و اختیار خود را تسلیم امر و نهی او می‌کند.

از دیدگاه مسلمانان، اسلام خاتم ادیان الهی است. خاتمیت به این معناست که اسلام در بر دارنده تمام آن مطالبی است که باید از طریق وحی برای انسان بیان شود. قرآن دین اسلام را به عنوان خاتم ادیان الهی معرفی می‌کند:

  • إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یهْدِی لِلَّتِی هِی أَقْوَمُ.

یعنی اگر شریعت اسلام را در یکسو و سایر شرایع آسمانی را که برای سراسر حیات بشر در دورانهای گذشته مقدّر شده‌است در طرف دیگری بگذاریم، شریعت اسلام از همه آنها استوارتر است که این خود معنی خاتمیت و شریعت آخرین است.

پس از شخص محمد امین پیامبر اسلام اولین زن، خدیجه همسر وی، و اولین مرد، علی امام اول شیعیان، و سپس ابابکر، زید بن حارث، اباذر غفاری، سعد بن ابی‌وقاص، لبابه دختر حارث، عبدالرحمن بن عوف، ابوعبیده جراح، عبدالله بن مسعود، عمار بن یاسر و سمیه مادر وی، در منابع با اختلاف در پسی و پیشی ذکر شده‌اند.

محمد تا سه سال پس از بعثت دعوت خود را آشکار نکرد. اولین گروهی که محمد آن‌ها را آشکارا به اسلام دعوت نمود، بستگان خودش بودند. پس از آن به کوه صفا رفت، و تمام قریش را به پذیرش اسلام فراخواند.

پس از مدتی سران قریش تصمیم به مقابله با وی گرفتند. اولین اقدام آن‌ها گفتگو با ابوطالب بود. سران قریش پس از آنکه کمک خواستن از ابوطالب را بی‌هوده دیدند، تصمیم به یاری جستن از یهودیان مدینه گرفتند، ایشان، سه سؤال را برای پرسش از محمد، مطرح کردند و گفتند اگر وی پاسخ را بداند، در پیامبری او شکی نیست. محمد درست زمانی که سران قریش احساس پیروزی می‌کردند، پاسخ آن پرسشها را داد

برخی ادعا دارند که: پیامبر اسلام زمانی که در مدینه بود، برای سران امپراتوری‌های جهان نامه نگاری کرد و آنها را به اسلام دعوت نمود. یکی از این نامه‌ها خطاب به خسرو پرویز شاه ایران بود. (هرچند مدرک مستند و سند تاریخی برای این نامه نگاری ها تاکنون به دست نیامده است.) پس از درگذشت محمد، مسلمانان در زمان خلیفه دوم به فرمان عمر، به ایران حمله کردند. و طی تقریباً ۱۰ سال ایران جز نواحی گیلان و مازندران گشوده شد.

اسلام به سرزمین‌هایی با زبان و فرهنگ متفاوت پا گذاشت. مردمان این سرزمین‌ها که ندای برابری و بالندگی اسلام آنان را جذب کرده بود، برای فهم بیش‌تر کلام خدا به فراگیری زبان عربی پرداختند. به این ترتیب، برای نخستین‌بار یک زبان بین‌المللی در گستره وسیعی از جهان رایج شد که به گسترش دانش کمک زیادی کرد. زبان مشترک باعث شد که هیچ دانشمندی در سرزمین‌های اسلامی، احساس غربت نکند و برای دانش‌اندوزی به شهرهای مختلف سفر کند. نگارش کتاب به زبان عربی باعث شد هر دانشمندی از دستاوردهای علمی دانشمندان دیگر آگاه شود و ارتباط علمی، که برای پیشرفت دانش اهمیت زیادی دارد، امکان‌پذیر شود. ترجمه آثار علمی تمدن‌های پیشین به عربی باعث شد که برای نخستین بار بخش عمده‌ای از دستاوردهای علمی و فرهنگی بشر تا آن زمان، کنار هم قرار گیرد.

اسلام دومین دین جهان پس از مسیحیت است.

طبق یکی از پژوهش‌ها در سال ۲۰۱۰ (میلادی) ۱٫۶۲ میلیارد نفر مسلمان در جهان هستند که ۲۳٪ جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد.

اسلام دین اکثریت در جنوب غرب آسیا، و شمال و ساحل و شاخ آفریقا و برخی بخش‌های آسیا است. قاره آفریقا بیشترین درصد جمعیت مسلمان دنیا (۵۲٫۳۹٪) را دارا است. چند اقلیت بزرگ اسلامی نیز درچین و بالکان و روسیه قرار دارد. در پاره‌ای از منطقه‌های جهان نیز اجتماع‌های مسلمان مهاجر زندگی می‌کنند؛ مثلاً در اروپای غربی اسلام دومین دین پس از مسیحیت با ۶٪ جمعیت کل منطقه می‌باشد.

بر اساس گزارش ۲۰۱۲ پیو، ۴۹ کشور دارای اکثریت مسلمان است. حدود ۶۲٪ مسلمانان جهان برابر یک‌میلیارد نفر در جنوب و جنوب شرق آسیا می‌زیند. بزرگترین کشورهای اسلامی به ترتیب اندونزی با ۱۲٫۷٪ مسلمانان جهان، پاکستان با ۱۱٫۰٪، هندوستان با ۱۰٫۹٪، بنگلادش با ۹٫۲٪ اند. نزدیک ۲۰٪ مسلمانان ساکن کشورهای عرب اند. در آسیای جنوب غربی ایران و ترکیه، و در آفریقا مصر و نیجریه بیشترین جمعیت مسلمان را دارند.

پژوهش ۲۰۱۰ مرکز پژوهشی پیو در زمستان ۱۳۸۹ منتشر شد. این پژوهش نشان داد که مسلمانان بریتانیا از لبنان و مسلمانان چین از سوریه بیشتر اند.

جهان اسلام اصطلاحی است برای سرزمین‌هایی که بیشتر مردم آن پیرو دین اسلام باشند. پیروان اسلام بیش از یک میلیارد نفر تخمین زده می‌شوند که پیرو آیین محمد فرزند عبدالله (پیامبر مسلمانان) از مردمان حجاز و آیینی با قدمت بیش از ۱۴۰۰ سال(سال قمری) هستند. مسلمانان جهان در اعتقاد به پیامبری محمد بن عبدالله به عنوان آخرین پیامبرآسمانی(خاتم‌الانبیاءقرآن )کتاب مقدس اسلام(، قبله و بسیاری احکام شریعت اسلام، اشتراک عقیده دارند.

جدول کشورهای اسلامی بر اساس جمعیت

رتبه

کشور

جمعیت

نسبت جمعیت مسلمان‌ها

مذهب

فرقه

۱

 اندونزی

۲۲۸٬۵۸۲٬۰۰۰

۸۶٫۱٪

سنی

شافعی

۲

 پاکستان

۱۷۲٬۸۰۰٬۰۰۰[۱۱۸]

۹۷٪

سنی/شیعه

حنفی/جعفری

۳

 بنگلادش

۱۶۲٬۲۲۱٬۰۰۰[۱۲۰]

۸۹٪

سنی

حنفی

۴

 نیجریه

۱۵۴٬۲۷۹٬۰۰۰[۱۲۲]

۵۰٪

سنی

مالکی

۵

 مصر

۷۷٬۱۰۰٬۰۰۰[۱۲۴]

۹۰٪

سنی

شافعی

۶

 ترکیه

۷۱٬۵۱۷٬۱۰۰[۱۲۶]

۹۹٫۸٪

سنی

علوی/حنفی

۷

 ایران

۷۳٬۴۹۵٬۷۸۲[۱۲۸]

۹۸٪

شیعه/سنی

جعفری/حنفی

۸

 سودان

۳۹٬۳۷۹٬۳۵۸

۷۰٪

سنی

مالکی

۹

 الجزایر

۳۳٬۷۶۹٬۶۶۹[۱۳۱]

۹۹٪

سنی

مالکی

۱۰

 افغانستان

۳۲٬۷۳۸٬۳۷۶[۱۳۳]

۹۹٪

شیعه/سنی

جعفری/حنفی

۱۱

 مراکش

۳۳٬۷۲۳٬۴۱۸

۹۹٪

سنی

مالکی

۱۲

 عراق

۳۱٬۲۳۴٬۰۰۰[۸۶]

۹۷٪

شیعه/سنی

جعفری/حنفی

۱۳

 مالزی

۲۷٬۷۳۰٬۰۰۰[۱۳۷]

۶۰٫۴٪

سنی

شافعی

۱۴

 عربستان سعودی

۲۷٬۶۰۱٬۰۳۸[۱۳۹]

۱۰۰٪

سنی

جعفری/حنبلی

۱۵

 ازبکستان

۲۷٬۳۷۲٬۰۰۰

۸۸٪

سنی

الحنفی

تعداد کشورهای مستقل اسلامی

در مورد تعداد کشورهای مستقل اسلامی نظرات و عقاید متفاوتی مطرح هست به عنوان مثال:

در کتابی تحت عنوان «Gazetter World Muslim» که در سال 1964 میلادی انتشار یافته 36 کشور که متجاوز از 50% مسلمان دارند به عنوان کشورهای مستقل اسلامی معرفی شده اند.

دکتر ابوالفضل عزتی طی مقاله ای تحت عنوان «شناخت اجمالی جهان اسلام» 40 کشور را معرفی می کند که متجاوز از 50% مسلمان دارد.محمد حسن گنجی، کشورهایی را مسلمان می داند که بیش از 75% مسلمان داشته باشد و با این تعریف 34 کشور اسلامی از مجموع کشورهای جهان تحت عنوان سرزمین های اسلامی مورد مطالعه قرار می گیرند.

برخی نیز کشورهایی را اسلامی می دانند که عضو: «سازمان کنفرانس اسلامی» هستند. علی‌کتابی در کتاب«اقلیت های مسلمان در جهان امروز» و دکتر غلامحسین خورشیدی در کتاب «بازار مشترک اسلامی» چنین نظری دارند، در این تقسیم بندی اوگاندا و گابن که کمتر از 50% مسلمان دارند، عضو این سازمان بوده اما اتیوپی که بالاتر از 50% مسلمان دارد به عضویت آن در نیامده است. در آماری که به سال 1986 میلادی انتشار یافته، 52 کشور، اسلامی معرفی شده که بیش از 50% مسلمان داشته اند.

در حال حاضر سازمان کنفرانس اسلامی دارای 56 عضو می باشد که از لحاظ تقسیم بندی جغرافیایی به سه گروه آسیایی، آفریقایی و عرب تقسیم می شوند.

الف: گروه کشورهای آسیایی:
13 کشور می باشد که عبارت اند از: جمهوری آذربایجان، افغانستان، اندونزی، ایران، برونئی، بنگلادش، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ترکیه، مالزی، ازبکستان.

ب: گروه کشورهای آفریقایی
شامل 19 کشور است که عبارت اند از: اوگاندا، بنین، بورکینافاسو، توگو، چاد، تانزانیا، سنگال، سیرالئون، کامرون، کومور، گابن، گامبیا، گینه، گینه بیسائو، مالدیو، مالی، موریتانی، موزامبیک، نیجر، نیجریه.

ج: گروه کشورهای عربی:
21 کشور ذیل می باشد: اردن هاشمی، الجزایر، امارات متحده عربی، بحرین، تونس، جیبوتی، سودان، سوریه، سومالی، عراق، عربستان سعودی، عمان، دولت فلسطین، قطر، کویت، لبنان، لیبی، مراکش، مصر، موریتانی، یمن.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*