آخرین محصولات

مقاله عوامل موثر و موانع رشد خود آگاهی

مقاله عوامل موثر و موانع رشد خود آگاهی

اهداف پژوهش :

در این پژوهش به بررسی عوامل موثر بر خود آگاهی خواهیم پرداخت و در ادامه به بررسی موانع موجود بر سر راه خود آگاهی خواهیم پرداخت .

شیوه گرد آوری :

در این تحقیق از منابع مختلف از جمله کتاب مجلات و اینترنت برای جمع آوری اطلاعات استفاده گردیده است .

مقدمه

یکی از عواملی که به ما کمک می کند زندگی خوب و منطقی داشته باشیم،این است که خود را بشناسیم،احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشیم و از آنچه که هستیم ،شاد و راضی باشیم .مها رت خود خود آگاهی به شما کمک می کنئد تا بتوانید شناخت بیشتری در مورد خویش،خصوصیات ظاهری افکاروباورها ،نیازها،خواسته ها ،اهداف،نقاط ضعف،نقاطقوت،احساسات،ارزش و هویت خود داشته باشید.ضعف در خود آگاهی با بسیاری از بیماری ها و آسیب های روانی اجتماعی همراه است.از جمله مشکلات روانی اجتماعی مرتبط با خود آگاهی ضعیف می توان به افسردگی ،اضطراب ،احساس حقارت،اعتماد به نفس پایین،مشکلات ارتباطی،احساس تنهایی،سوء مصرف مواد ،فرار و….اشاره کرد .

اجزای خودآگاهی

1-  شناخت ویژگی‌های جسمانی و ظاهری: از عوامل موثر در شناخت خود است. هریک از ما برخی از ویژگی‌های ظاهری خود را مثبت و برخی دیگر را منفی ارزیابی می‌کنیم. برخی را قابل تغییر و برخی را غیرقابل تغییر می‌دانیم.

2-    شناخت توانایی‌ها و مهارت‌های خود: نقاط قوت

  • شناخت خصوصیات و ویژگی‌های مثبت خود: به صورتی که برخی از این ویژگی‌ها آشکار است ، آن را می‌شناسیم و برخی دیگر را به خوبی نمی‌شناسیم و باید آن را کشف کنیم و اگر نتوانستیم گاه با مشورت دیگران آنها را بیابیم

  • شناخت توانمندی‌ها و استعداد‌های خود: هر کدام از ما توانایی‌هایی داریم که باعث می‌شود در چنین کارهایی موفق باشیم . مثل روابط اجتماعی خوب، نقاشی خوب.و…

  • شناخت پیشرفت‌ها و موفقیت‌های خود: منظور از پیشرفت موفقیت در انجام کارهای معمولی زندگی است. مثل اولین باری که توانستیم بدون کمک دوچرخه‌سواری کنیم. اتوبوس سوار شویم،… هر چه بهتر خود را بپذیرید، خودآگاهی شما واقعی تر خواهد بود. واقعیت این است که توانایی‌ما محدود است و همه‌ی انسان‌ها در برخی موارد موفق و در برخی موارد ضعیف عمل می‌کنند. اما شناخت نقاط ضعف خود و پذیرش آنها نیز کاملاً ضروری است. زیرا با تکیه براین خودآگاهی می‌توانید با موفقیت حرکت کنید.

3-شناخت افکار و گفتگوهای درونی خود: بسیاری از ما انسان‌ها آنگاه که کاری را خوب انجام نمی‌دهیم از دست خود عصبانی شده و خود را سرزنش می‌کنیم. اغلب در موقعیت‌های مختلف زندگی‌ ذهن فعال شده و گفتگوی درونی با خود خواهیم داشت. این گفتگوی با خود می‌تواند منفی باشد، صدمه زده و ما را در شک و ترس‌هایمان باقی نگه دارد در حالی که این گفتگو می‌تواند مثبت باشد و به ما شهامت بخشیده و تشویق به انجام کارهای جدید نماید.

4- شناخت افکار، باورها و ارزش‌های خود: ما درباره‌ی موضوعات مختلف، ایده‌ها و باورهای خاصی داریم. باورهای ما افکاری است که آنها را صحیح دانسته و برمبنای آن عمل می‌کنیم. ارزش‌ها، ملاک‌هایی است که بوسیله‌ی آن افکار و باورهایمان را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. باورها ، ارزش‌ها و به طور کلی نحوه‌ی نگرش ما نسبت به زندگی قابل تغییر است و ما می‌توانیم هر کجا لازم باشد در افکار و باورهایمان به اصلاح و تعدیل خود بپردازیم.

5- شناخت اهداف خود: هدف چیزی است که می‌خواهیم به آن برسیم و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی می‌کنیم. هر چه قدر شناخت ما از خودمان واقعی‌تر باشد هدفی را هم که برای خود برمی‌گزینیم واقع‌بینانه‌تر خواهد بود و احتمال دستیابی به آن نیز بیشتر خواهد بود. برای دستیابی به اهداف باید آن را از قالب کلی و مبهم آن خارج ساخته و هدف خود را به جزء جزء کرده و مرحله به مرحله پیش رویم. در طی این مراحل هم به توانمندی‌های خود بیشتر آگاه می‌شویم و هم این آگاهی به ما کمک می‌کند که اشتباهات خود را رفع کنیم.

 

منابع:

-آموزش مهارتهای زندگی دکتر فتی لادن و…

-آموزش مهارتهای زندگی محمدخانی شهرام

-اینتر نت

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*